Gabinet Leczenia Żylaków

Personel:

lek. med. Grzegorz Molas – specjalista chirurg naczyniowy


dr Molas2


Oferta świadczeń:

  • porady lekarskie w zakresie chorób naczyń
  • badania USG Doppler naczyń
  • leczenie żylaków metodą sklerotyzacji


Dni przyjęć:

  • Czwartek od godz. 16:00

 

Nieoperacyjne leczenie żylaków kończyn dolnych


INFORMACJA DLA PACJENTA


SKLEROTERAPIA jest to nieoperacyjna metoda leczenia niewydolności żylnej (żylaków, obrzęku żylnego, owrzodzeń żylnych) polegająca na wstrzyknięciu do żyły leku (tzw. środka obliterującego), który w połączeniu z zastosowaniem specjalnie dobranego ucisku leczniczego (bandaż, pończochy) powoduje zamknięcie żyły, wyłączenie jej z krążenia, i ustąpienie objawów choroby (zniknięcie żylaków, wygojenie owrzodzenia itd.)
Leczenie składa się z 2 elementów:
1.    zabiegu wykonania wstrzyknięcia
2.    zastosowania ucisku leczniczego
Wstrzyknięcie środka obliterującego jest praktycznie niebolesne i nie wymaga znieczulenia.
Ucisk leczniczy uzyskuje się przez odpowiednie zabandażowanie kończyny lub zastosowanie leczniczej pończochy przeciwżylakowej. Całość trwa kilkanaście do kilkudziesięciu minut. Dla powodzenia zabiegu niezbędne jest stosowanie ucisku przez okres 4 tygodni.

Skuteczność
Skuteczność skleroterapii oceniana jest na 80%, jeśli porównać ją z operacyjnym usunięciem żylaków. Niekiedy dla uzyskania pełnego efektu wstrzyknięcie trzeba powtórzyć lub wykonać kilka wstrzyknięć w różne okolice kończyny.

 

Przypadek nr 1. Żylaki siatkowate i teleangiektazje dołu podkolanowego

 

100 0548            100 0550

1) Zdjęcie zrobione przed zabiegiem.              2) Efekt bezpośrednio po zabiegu.

 

 

Przypadek nr 2. Żylaki okolicy dołu podkolanowego.

 

100 0549               100 0551

1) Zdjęcie zrobione przed zabiegiem.         2) Efekt bezpośrednio po zabiegu.


Niepowodzenie leczenia
Niepowodzenie leczenia to sytuacja, w której pomimo właściwie przeprowadzonego zabiegu nie udaje się osiągnąć zamierzonego celu: dochodzi do nawrotu żylaków w ciągu 3 miesięcy, nie goi się owrzodzenie związane z żylakami.  Niepowodzenie zależy od reakcji organizmu na wstrzykiwany lek, budowy anatomicznej pacjenta, a także, jakości wyrobów uciskowych (pończochy, bandaże) zakładanych po zabiegu oraz od zdyscyplinowania pacjenta – przestrzegania zaleceń, zwłaszcza dotyczących stosowania pończochy uciskowej.  Aby zmniejszyć ryzyko niepowodzenia pacjent ma wyznaczone wizyty kontrolne w celu oceny skuteczności zabiegu.

Powikłania leczenia
Są to zdarzenia, które występują w związku z tym, że wstrzyknięty środek obli terujący może działać poza żyłą na otaczające tkanki, lub przechodząc do krwi wywołuje skutki w innych narządach. Powikłania są związane z techniką zabiegu i pomimo zachowania wszelkiej staranności nie można wyeliminować ryzyka ich wystąpienia.

Rodzaj i częstość powikłań jest następująca:

Powikłania miejscowe:

  • u 1.3%pacjentów – owrzodzenie skóry w miejscu wstrzyknięcia
  • u 4-5% pacjentów - zapalenie żylaków lub żył powierzchownych (może wystąpić nawet w kilka tygodni po zabiegu skleroterapii, można je skutecznie leczyć)
  • u 17% pacjentów- zmiany skórne: zmatowienie, wystąpienie przebarwień i ciemnych plam (większość przebarwień ustępuje w ciągu kilku miesięcy, można je leczyć)

Powikłania ogólne:

  • u mniej niż 1% pacjentów- zakrzepica żył głębokich i zatorowość płucna
  • u 4% ból głowy, zaburzenia widzenia, chwilowe zaburzenia świadomości (objawy mijają w ciągu kilku do kilkunastu minut, nie wymagają leczenia)
  • bardzo rzadko: uszkodzenie nerwu lub tętnicy, obrzęk limfatyczny, reakcje uczuleniowe

Niezmiernie rzadko mogą wystąpić takie poważne powikłania jak zawał serca, udar mózgu lub tzw. gazowy zator płucny - do tej pory zanotowano kilka takich przypadków na świecie.Wystąpienie powikłania wymaga odpowiedniego leczenia. Prawie wszystkie leczy się ambulatoryjnie, tylko najpoważniejsze, występujące najrzadziej mogą niekiedy wymagać pobytu w szpitalu.


Opracował:

Grzegorz Molas, lek. med., specjalista chirurg
Na podstawie:
Jia X, Mowatt G, Burr JM, Cassar K, Cook J, Fraser C. Systematic review of foam sclerotherapy for varicose veins. Br J Surg.2007 Aug; 94(8): 925-36
A. Cavezzi, A Frulini, L. Tessari : Kurs skleroterapii piankowej. Materiały pomocnicze. Bolonia 25.03.2010
(Powyższy tekst stanowi własność autora. Informacje w nim zawarte przeznaczone są do publicznej wiadomości, jednak autor zastrzega sobie wyłączność do kopiowania lub wykorzystywania całości lub części powyższego tekstu)


profimed logos